miedzyludzmi.pl

Lekcja patriotyzmu - wycieczka "Patriotyczna Łódź"

Z okazji Dnia Niepodległości 11 listopada podopieczni i członkowie Stowarzyszenia MIĘDZY LUDŹMI wraz z rodzinami wzięli udział w wycieczce zatytułowanej „Patriotyczna Łódź”. Była to okazja do poznania ważnych dla historii Łodzi miejsc i prawdziwa lekcja patriotyzmu.

Na początku udaliśmy się pod Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce, który został odsłonięty 9 maja 1971 roku. Upamiętnia on tragiczne losy dzieci polskich w okresie II wojny światowej, a szczególnie dzieci - więźniów pobliskiego obozu dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy i zapaleniem znicza.

 

Następnie zwiedzaliśmy Cmentarz Żydowski – największą żydowską nekropolię w Polsce i jedną z największych w Europie. Nasz przewodnik Pan Przemek opowiedział nam o żydowskich zwyczajach pogrzebowych, a także pokazał miejsca spoczynku osób, które odegrały szczególną rolę dla historii Łodzi. 

Odwiedziliśmy również Radogoszcz - Oddział Martyrologii Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie w czasie wojny w budynku dawnej fabryki mieściło się męskie Rozszerzone Więzienie Policyjne. Tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej Niemcy podpalili więzienie, doprowadzając do śmierci 1500 osób. Dla uczczenia pamięci ofiar złożyliśmy wieniec i odśpiewaliśmy hymn Polski.

To był dzień pełen niełatwych emocji. Mimo to chcemy dowiadywać się o bolesnych kartach z historii naszego państwa w myśl słów pisarza i filozofa George’a Santayany: „Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie.” 

Twoja pomoc ma ogromne znaczenie dla:

  • dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,
  • dzieci z autyzmem,
  • dzieci z niepełnosprawnością umysłową,
  • dzieci z niepełnosprawnością ruchową,
  • dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami

a także dorosłych

  • chorych, ubogich, wykluczonych ze społeczeństwa.

KRS: 0000224133

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Zjawiskom Patologii Społecznej MIĘDZY LUDŹMI

NIP 521-333-59-80
KRS 0000224133
 00-792 Warszawa
ul. Olszewska 7/9/11

 

Bank: PKO BP S.A.
Nr konta: 61 1020 1013 0000 0002 0132 6537


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Robiąc coś dla innych

 otrzymujemy bardzo wiele w zamian.


Chcemy dać naszym podopiecznym jak najwięcej normalności.

Loading ...

Polityka RODO i plików cookie.